W ostatnich latach obserwuje się duży wzrost zainteresowania wokół internetowych kursów i szkoleń. Wideokonferencje i webinary umożliwiają dzielenie się wiedzą na odległość, a ich nagrywanie pozwala na powrót do przekazywanych treści również w późniejszym terminie. Aby przeprowadzić wykład online, należy odpowiednio się przygotować i napisać scenariusz wydarzenia –  w poniższym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę. Zapraszamy do lektury!

Co to jest webinar?

Zanim przejdziemy do wskazówek, dotyczących planowania scenariusza, zatrzymajmy się na chwilę przy słowie webinar – co to właściwie jest i jak wygląda? Otóż webinar to interaktywne wydarzenie online, umożliwiające przekazywanie wiedzy oraz prezentacje i szkolenia na odległość. Prelegenci mogą prowadzić spotkania dla dużej grupy uczestników z dowolnego miejsca na świecie – wystarczy mieć urządzenie z dostępem do internetu. Dzięki różnorodnym funkcjom dostępnym na platformach webinarowych możliwe jest m.in. prowadzenie sesji w czasie rzeczywistym, zadawanie pytań na czacie, przeprowadzanie ankiet czy nagrywanie spotkania. Takie rozwiązania znalazły w ostatnich latach zastosowanie w wielu branżach i dziedzinach, na przykład w biznesie i marketingu, stając się niezawodnym narzędziem do komunikacji i współpracy na odległość.

Jak stworzyć dobry scenariusz webinaru?

Aby przeprowadzić ciekawy i angażujący widownię wykład, należy dobrze się do niego przygotować. Zanim zaczniesz pisać scenariusz szkolenia online, zastanów się i sprecyzuj, jakie cele chcesz osiągnąć dzięki webinarowi – dzielenie się doświadczeniami, promowanie usługi albo produktu, a może budowanie zaangażowania wokół marki? Warto też zidentyfikować grupę docelową – ich potrzeby, zainteresowania oraz poziom wiedzy na dany temat. Pomoże Ci to dostosować przebieg wydarzenia do oczekiwań widowni.

Dobrym pomysłem jest także nagrywanie webinaru – dzięki temu będziesz mógł wykorzystać materiały ze szkolenia w przyszłości, a Twój wysiłek włożony w przygotowanie spotkania przyniesie efekty więcej niż raz. Poniżej przedstawiamy 5 wskazówek, dotyczących tworzenia dobrego scenariusza do takiego wydarzenia.

  1. Mówi się, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze, dlatego zadbaj o atrakcyjne wprowadzenie. Wykorzystaj ciekawostki, anegdoty lub pytania, które zainteresują uczestników i sprawią, że będą słuchać Cię z uwagą.
  2. Dobry scenariusz powinien mieć logiczną strukturę. Podziel prezentację na sekcje, które będą prowadziły widzów przez temat, jednocześnie ułatwiając zrozumienie treści. Pamiętaj o konkretnym wstępie, części głównej i podsumowaniu podczas nagrywania szkolenia.
  3. Wykorzystaj przykłady i tzw. case studies – mogą pomóc uczestnikom szkolenia w zrozumieniu tematów, z którymi nie mieli do czynienia, a także dodają autentyczności prezentacji. Pokaż, jak Twoje rozwiązanie lub pomysł może być użyte w realnych sytuacjach.
  4. Staraj się nie przeciągać webinaru, ale również nie pomijaj istotnych treści. Optymalny czas trwania wynosi zazwyczaj od 45 do 60 minut. Pamiętaj, że krótka, ale treściwa prezentacja może być bardziej skuteczna niż długie „lanie wody”. Pamiętaj o tym, co zaplanowałeś w scenariuszu do nagrywania i płynnie przechodź z jednego tematu w drugi.
  5. Zakończ mocnym podsumowaniem – powinno ono podkreślić kluczowe punkty i przypomnieć uczestnikom najważniejsze informacje, które padły w trakcie szkolenia. Możesz też wykorzystać tę część, aby zmotywować widownię do działania i zachęcić do zapisu na kolejne webinary. Jest to również dobry czas na zadawanie pytań przez uczestników.

Scenariusz szkolenia online

Tworzenie dobrego scenariusza do szkolenia online wymaga czasu i wysiłku, ale zaprojektowanie spójnej i angażującej prezentacji przyniesie korzyści zarówno Tobie, jak i uczestnikom. Dbaj o jakość swoich wystąpień i nie wstydź się nagrywania spotkań – pozwoli Ci spojrzeć z boku na sposób, w jaki je prowadzisz, dzięki czemu będziesz mógł dostrzec i przeanalizować ewentualne błędy. Webinary to doskonała okazja do dzielenia się swoją wiedzą i pasją, dlatego korzystaj z tego narzędzia, aby osiągać swoje biznesowe cele!