Nieodzownym elementem prowadzenia biznesu w dzisiejszych czasach jest obeznanie z różnymi nowinkami i rozwiązaniami, które mogą usprawniać naszą pracę. Jednym z ciekawych trendów, który warto znać, jest prowadzenie na internetowych platformach webinarów, czyli wykładów, szkoleń lub prezentacji online. Zainteresowany? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak wygląda takie spotkanie oraz co zrobić, żeby odpowiednio się do niego przygotować – zapraszamy do lektury!

Jak wygląda planowanie webinaru?

Aby przygotować ciekawe szkolenie czy wykład, bardzo istotne jest określenie grupy docelowej, do której ma dotrzeć. Jak wyglądają problemy, potrzeby i oczekiwania uczestników webinaru? Jeżeli dobrze je zdefiniujemy, będziemy mogli lepiej zaplanować przebieg spotkania, aby przyciągnąć zainteresowanie oraz przedstawić wybrany temat. Musimy też odpowiedzieć sobie na pytanie – co my sami chcemy osiągnąć? Może to być przekazanie jakiejś wiedzy, promocja produktu lub usługi, zbudowanie zaangażowania wśród widowni… Możliwości jest wiele. Pamiętajmy, że wyraźnie określone cele spotkania na platformie webinarowej pomogą nam skupić się na najważniejszych tematach i zrobić treści ciekawe dla odbiorców.

Należy też rozważyć, w jaki sposób chcemy dotrzeć do naszej grupy docelowej. Wybór odpowiednich kanałów komunikacji i promocji webinaru ma wpływ na liczbę uczestników, którzy się na niego zapiszą. Warto skorzystać z kilku platform społecznościowych albo zrobić listę mailingową, aby zareklamować naszą ofertę.

Wybór platformy webinarowej

Musimy również określić miejsce naszego spotkania online. Każda platforma webinarowa w sieci wygląda nieco inaczej, ale większość z nich oferuje różne funkcje i możliwości, które mogą urozmaicić przebieg naszego szkolenia, na przykład:

  • wyświetlanie prezentacji,
  • biała tablica,
  • czat dla uczestników,
  • udostępnianie ekranu,
  • nagrywanie webinaru,
  • ankiety ewaluacyjne.

Oceniając platformy i wybierając opcję, która wygląda naszym zdaniem najlepiej – czyli odpowiada na nasze oczekiwania i potrzeby – możemy wziąć pod uwagę dodatkowe aspekty, takie jak cena dostępu, możliwości techniczne (np. jaką można zrobić tam maksymalną długość spotkania), opinie użytkowników – wady i zalety, a także szczególne funkcje dostępne w danym serwisie webinarowym.

Jak przygotować spotkanie na platformie webinarowej?

Po wybraniu tematu spotkania oraz platformy do webinarów, z której będziemy korzystać, możemy skupić się na zaplanowaniu harmonogramu szkolenia czy wykładu. Warto zrobić prezentację, która będzie prowadzić uczestników przez najważniejsze punkty i pomoże im się odnaleźć, jeśli pojawi się dużo informacji do przyswojenia. Oto kilka wskazówek, jak powinna wyglądać.

  • Na pierwszym slajdzie przedstaw harmonogram całego spotkania oraz zagadnienia, jakie zostaną na nim poruszone. Dobrze jest również zrobić rozpiskę godzinową webinaru – poinformuj uczestników, ile będą trwały poszczególne części prezentacji i co będziesz podczas nich omawiać. W ten sposób nikt nie przegapi najważniejszych dla siebie informacji.
  • Zostaw miejsce na dopowiadanie – umieszczaj na slajdach tylko najbardziej istotne informacje, aby przyciągnąć uwagę uczestników. Utrzymasz ją natomiast za pomocą ciekawej, angażującej narracji słownej.
  • Postaraj się, aby prezentacja webinarowa była czytelna i przejrzysta oraz wyglądała estetycznie.

Podczas przygotowywania treści i materiałów na webinar zadbaj o rzetelne zbieranie wiedzy i informacji do prezentacji. Stwórz atrakcyjne slajdy, które będą wspierać Twoje szkolenie na platformie online. Wybór odpowiedniego tematu, zdefiniowanie grupy docelowej i dokładne planowanie pozwolą Ci zrobić ciekawe, angażujące spotkanie, z pomocą którego osiągniesz ustalone cele.

Przygotowanie do webinaru na platformie online

Z naszymi wskazówkami bez problemu poradzisz sobie z przeprowadzeniem szkolenia czy wykładu na internetowej platformie. Wiesz już, jak wygląda i jak zrobić webinar – teraz pora na wcielenie powyższych porad w życie! Dzięki odpowiednim przygotowaniom możesz osiągnąć sukces, zbudować zaangażowanie i budować trwałe relacje ze swoją grupą docelową. Zaplanuj ciekawe spotkanie i ciesz się jego efektami!