Filmy promocyjne, krótkie relacje i spotkania na żywo biją rekordy popularności. Chętnie korzystają z nich różnorodne marki, bez względu na tematykę działalności. Ten trend z pewnością na długo nas nie opuści, dlatego warto poznać jedną z najnowszych odsłon wideomarketingu. Co to jest live streaming i jakie są jego najważniejsze zalety?

Popularny obecnie live streaming to inaczej transmisja na żywo. Do niedawna kojarzony przede wszystkim z wydarzeniami sportowymi, obecnie zyskuje popularność wśród przedstawicieli wielu innych branż. Relacja może przybierać różnorodne formy. Najpopularniejsze z nich to:

– webinaria, podczas których autor prowadzi wirtualne spotkanie na dany temat,

– relacje z wydarzeń, takich jak koncerty czy konferencje,

– prezentacja produktów i usług w czasie rzeczywistym,

– luźne spotkanie z obserwatorami.

Live streaming a promocja marki – korzyści

Już dawno minęły czasy, kiedy wystarczał sam produkt w ładnym opakowaniu. Wzrok internautów coraz intensywniej przykuwają marki, które pokazują swoją działalność z bliska, a nie tylko jej efekty. Live streaming bez wątpienia zbliża i daje dużo satysfakcji klientom. Dzięki niemu mogą poznać firmę „od kuchni”, co zawsze wydaje się niezwykle ciekawe. Poprzez osobiste relacje łatwiej nawiązuje się więź z marką, a w przyszłości chętniej wybiera jej produkty.

Spotkanie na żywo jest doskonałym sposobem na promocję. Najlepszym tego przykładem mogą być choćby webinaria, organizowane przez autorów różnego rodzaju e-kursów, poradników czy książek. Podczas darmowego live’a pomysłodawca danego projektu przedstawia wybrane zagadnienie, na przykład ze swojej książki dotyczącej zarządzania własnym czasem. W spotkaniu chętnie biorą udział osoby zainteresowane tą tematyką, zachęcone bezpłatną dawką wiedzy. Jeśli  webinarium przypadnie im do gustu, wzrasta prawdopodobieństwo, że będą chcieli dowiedzieć się więcej i zakupią promowany poradnik. W kwestii takiej jak live streaming zalety można dostrzec więc już od pierwszych chwil.

Przykłady kampanii marketingowych z użyciem live streaming

Dobrym pomysłem na rozwój własnej marki może być na przykład publikacja tutoriali, które pokazują sposoby na wykorzystanie danego produktu. Bardzo popularne są, w szczególności, w przypadku firm kosmetycznych oraz branży spożywczej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by kreatywnie obmyślić taką formę promocji dla każdej innej marki.

Popularną formą live stremingu okazują się także odpowiedzi na pytania – tak zwane Q&A. Dzięki takiej aktywności nie tylko uda się rozwiać wszelkie wątpliwości potencjalnych klientów, ale także sporo dowiedzieć o ich problemach i zainteresowaniach. Te informacje można wykorzystać w tworzeniu wspomnianych tutoriali czy webinariów, podczas których szczegółowo wyjaśnimy kłopotliwe zagadnienia. Klienci dostrzegą, że troszczymy się o ich potrzeby, a nie tylko o własny zysk.

Live streaming przynosi wiele korzyści zarówno dla marki, jak i dla jej klientów. Obie strony bliżej się poznają, a biznes staje się bardziej dostosowany do potrzeb konsumentów. Warto więc wyprzedzić konkurencję i uwzględnić ten trend w strategii marketingowej.