Dawniej osoby, które chciały się rozwijać i inwestować w swoją wiedzę, miały o wiele trudniej. Uczestnictwo w specjalistycznym szkoleniu wymagało dostosowania wielu czynników: wolne w pracy/na uczelni, dojazd, rezerwacja hotelu itp. Obecnie jest to dużo łatwiejsze. Wystarczy wziąć udział w webinarze z dowolnego miejsca na świecie, bez tracenia czasu na organizację dojazdu czy noclegu. To nowy sposób edukacji specjalistycznej dopasowany do potrzeb i możliwości XXI w.

Taka forma prowadzenia szkoleń to zdecydowanie nowa jakość na rynku. Umożliwia sprawne zdobywanie wiedzy z dowolnego miejsca. Dzięki temu niemal każdy może przystąpić do seminarium i zdobywać nowe umiejętności. Takie wykłady są bardzo wygodne. Co to jest webinar? Jak zrobić webinar? I czy webinar to dobra platforma do kontaktu z odbiorcami? Sprawdzamy.

Co to jest webinar i czym różni się od videokonferencji?

Webinar to nic innego jak szkolenie przeprowadzane w Internecie dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Seminarium prowadzi lektor nazywany też spikerem. Zazwyczaj występuje on sam, ale zdarzają się także formaty np. z kilkoma osobami prowadzącymi zajęcia. Z kolei udział w webinarze może brać nieograniczona liczba słuchaczy.

Wykładowcy są zarówno widziani, jak i słyszani przez uczestników, ale sami nie widzą swoich uczniów. To główna różnica między webinarem a videokonferencją, w której każdy bierze udział na równych prawach i może, a nawet powinien, zabierać głos. Celem videokonferencji jest omówienie jakiegoś zagadnienia lub problemu w grupie, webinar to zaś typowe szkolenie, w którym specjalista przekazuje swoją wiedzę.

Nie znaczy to jednak, że w tych nowoczesnych seminariach internetowych słuchacz nie może wejść w interakcję z prowadzącym. Oczywiście ma taką możliwość. Jednak zazwyczaj jest to ograniczone do korzystania z tzw. czatu, który pozwala na zadawanie pytań lub zgłaszanie uwag w formie tekstowej.

Webinar – jak to działa?

Wiele osób zastanawia się, jak zrobić webinar, by móc sprawnie przekazać swoją wiedzę innym. Jest to bardzo łatwe. Żeby zorganizować webinar, potrzebna będzie platforma, czyli dostęp do odpowiedniego oprogramowania pozwalającego na łączenie się z internautami oraz transmisję danych (obrazu oraz dźwięku). Oczywiście niezbędne jest urządzenie podłączone do sieci (laptop, komputer stacjonarny, tablet, smartfon itp.). Ważne, żeby transfer był szybki, a połączenie stabilne.

Gospodarz konferencji, czyli organizator, tworzy w aplikacji wydarzenie, ustala funkcje, jakie odda do dyspozycji słuchaczom (np. dostęp do czatu, możliwość przewijania prezentacji itp.), wpisuje datę i godzinę rozpoczęcia szkolenia, a następnie wysyła zaproszenia do uczestników w postaci linka do tzw. pokoju lub zamieszcza ogłoszenie o wirtualnym kursie.  

Jeszcze łatwiej webinar działa w przypadku uczestników. Wystarczy, że klikną oni w otrzymany link, a oprogramowanie nawiąże połączenie z pokojem, w którym odbędzie się seminarium. Jeśli odnośnik zostanie otwarty po rozpoczęciu szkolenia, w okienku wyświetli się jego przebieg w czasie rzeczywistym. Jeżeli kontakt będzie nawiązany przed planowanym startem, pojawi się czarny ekran, na którym uruchomi się wideo wraz z rozpoczęciem konferencji przez organizatora.