Jeszcze kilkanaście miesięcy temu organizacja eventów przez internet wydawała się awangardową alternatywą dla tradycyjnych wydarzeń. Dziś, w dobie pandemii COVID-19, gdy stacjonarne konferencje, sympozja, szkolenia i narady straciły rację bytu, streaming online okazuje się jedyną dostępną formą organizacji wielu biznesowych, rozrywkowych oraz kulturalnych czy naukowych spotkań. Jakie są zalety wydarzeń online i czy istnieje prawdopodobieństwo, że gdy sytuacja epidemiczna wróci do normy, nowe standardy zostanie z nami na zawsze?

Konferencje i wydarzenia online – podstawowe korzyści

Aspekty związane z bezpieczeństwem i ograniczeniem mobilności wysuwają się na pierwszy plan wśród zalet organizowania wydarzeń przez internet. Jednak warto zdawać sobie sprawę z faktu, że nie są to jedyne korzyści. Na obecną sytuację sanitarną błyskawicznie zareagowały firmy z branży eventowej, oferując profesjonalną produkcję wydarzeń w formie zdalnej. Przedsiębiorcy decydujący się na streaming online lub wideokonferencję, odkrywają wielowymiarowe, pozytywne aspekty tej coraz popularniejszej formy tworzenia wydarzeń. Podstawowe korzyści z eventów online prezentujemy poniżej.

Zwiększenie zasięgu wydarzenia

Brak ograniczenia liczby uczestników sprawia, że w konferencji, szkoleniu czy webinarze udział wziąć mogą tysiące chętnych uczestników. Zgromadzenie takiej publiczności byłoby niemożliwe przy organizacji wydarzenia stacjonarnego. Zwiększony zasięg to nie tylko dodatkowe wpływy z biletów, ale również, możliwość dotarcia do znacznie szerszego grona odbiorców ze swoją ofertą.

Publikacje i zainteresowanie mediów

Fakt, że wydarzenia odbywają się w internecie i są w dużym stopniu zintegrowane z portalami społecznościowymi, automatycznie poszerza zainteresowanie mediów i może przełożyć się na większą liczbę publikacji. Uczestnictwo w konferencji lub szkoleniu staje się łatwiejsze także dla członków redakcji, co znacznie zwiększa szansę na pozyskanie wartościowych relacji w mediach tradycyjnych oraz internecie.

Dostęp do uznanych ekspertów

Wielu cenionych specjalistów, z uwagi na napięty terminarz i częste podróże, nie zawsze mogło brać udział we wszystkich wydarzeniach, na które byli zapraszani. Przejście na eventy zdalne znacznie zwiększa prawdopodobieństwo, że eksperci, na którym nam zależy, odpowiedzą na zaproszenie i podzielą się doświadczeniem oraz wiedzą z uczestnikami konferencji online.

Ekologia i ochrona środowiska

Rozpatrując zalety wydarzeń online, nie sposób pominąć aspektu ekologicznego. Kluczowe są tu ograniczenie transportu i zmniejszenie liczby lotów, przyczyniające się do mniejszego zanieczyszczenia powietrza i środowiska. Oprócz tego, organizatorzy wydarzeń online niemal w ogóle nie produkują odpadów – nie ma zużytych opakowań i jednorazowych naczyń, a materiały edukacyjne można wysyłać w formie cyfrowej.

Niższe koszty organizacji eventu

Ostatnim – choć wcale nie najmniej istotnym atutem organizowania eventów online, jest aspekt ekonomiczny. Takie wydarzenia są po prostu znacznie tańsze. Dotyczy to zarówno niższego kosztu organizacyjnego całego przedsięwzięcia, jak i jednostkowego kosztu dotarcia do pojedynczego odbiorcy. Organizując wydarzenie przez internet, nie trzeba płacić za:

– nocleg i przeloty uczestników,

– wynajem dużych sal, obiektów konferencyjnych,

– catering oraz dodatkową oprawę,

– druk materiałów promocyjnych i edukacyjnych.

Eventy online zostaną z nami po pandemii

Biorąc pod uwagę tak liczne korzyści z eventów online, nie ulega wątpliwości, że taka forma organizacji wydarzeń biznesowych, kulturalnych, naukowych czy rozrywkowych pozostanie z nami już na zawsze. Plusy konferencji online dostrzegają dziś nie tylko ich organizatorzy, ale również osoby bezpośrednio zaangażowane: eksperci i prelegenci oraz widzowie. Firmy wiedzą już, że organizowanie eventów online się opłaca, pozytywnie wpływa na wizerunek przedsiębiorstwa i pozwala zadbać o środowisko. Wszystko to sprawia, że w kolejnych latach należy spodziewać się coraz intensywniejszego przenoszenia eventów z offline do online.