Nową dekadę otwiera zmieniona, choć znana już wszystkim rzeczywistość. Sytuacja zmusza do pozostania w domach i korzystania z wirtualnych form komunikacji. Pomimo że wideo live marketing nie jest niczym nowym – obecnie przeżywa prawdziwy rozkwit, z czego bez wątpienia warto skorzystać do zaplanowania skutecznej promocji.

Webinary, live streaming – w trendach marketingowych 2021 roku

Każdy rok przynosi nowe możliwości, zarówno technologiczne, jak i strategiczne. Poprzedni okazał się prawdziwą próbą i zaskoczył nas wszystkich koniecznością dopasowania się do innej rzeczywistości. Nowe trendy marketingowe zbiegły się ze wzrostem zaangażowania w sieci, a w szczególności w social media. Dużą popularność zyskały różnorodne formy spotkań na żywo. Wszystko wskazuje na to, że relacje z wydarzeń i webinary w 2021 roku staną się jedną z najpopularniejszych form komunikacji z klientem. To właśnie teraz jest więc najlepszy czas, by wyprzedzić konkurencję i przykuć uwagę konsumentów tą nowoczesną formą przekazu. Ale dlaczego tak zwany live streaming wyróżnia się na innych sposobów promocji?

Trendy marketingowe 2021 – zalety wideo live

Transmisja na żywo daje poczucie obecności, nawet jeżeli dzieli nas ekran smartfona czy monitora. Spotkanie on-line w czasie rzeczywistym zaspokaja też wiele innych potrzeb. Umożliwia zadawanie pytań i uzyskanie natychmiastowej odpowiedzi, a dodatkowo jest też mniej oficjalne niż wyreżyserowane nagranie. Streaming, szczególnie w 2021 roku dostarcza więc też rozrywki, której nie możemy jeszcze doświadczyć w rzeczywistości offline, uczęszczając na wydarzenia. Jego popularność w odniesieniu do klasycznego wideo można porównać do koncertu i odsłuchu muzyki z płyty.

Dzięki transmisji na żywo można promować usługi i produkty w atrakcyjny sposób. Przykładem są nagrania „zza kulis”, wywiady z ekspertami czy przegląd wydarzeń tygodnia. Podczas streamingu można pokazać sposób wykorzystania danego produktu, zaprezentować jego najciekawsze cechy i zachęcić do zakupu. Promocja odniesie dużo większy sukces, jeśli będzie stała za nią realna osoba, której można zadać pytania na czacie i wyrazić swoje stanowisko.

Webinary jako skuteczny sposób na promocję

Rosnącą popularnością w 2021 roku cieszą się webinary. Choć same w sobie mogą być doskonałym produktem, często stanowią tylko drogę do sprzedaży innych usług. Zarówno tych wirtualnych, takich jak e-booki czy kursy on-line, jak i fizycznych. W każdej branży można odnaleźć ciekawe tematy, którymi warto podzielić się z klientami.

Webinar marketing pozwala generować leady, rozwijać zainteresowanie marką oraz pogłębiać relację z klientami. Seminaria na żywo okazują się też doskonałym sposobem na podniesienie zasięgów na popularnych portalach społecznościowych oraz pozycji w wyszukiwarkach internetowych. Potencjał tej formy marketingu dostrzegli już influenserzy, działający przede wszystkim na portalach społecznościowych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by również przedstawiciele firm wyszli z tą ciekawą formą do swoich klientów.

Darmowe webinary stanowią doskonały sposób na promocję tych płatnych, wspierają w pozyskaniu zapisów na newsletter czy klientów zainteresowanych subskrypcją. Mogą zostać zapisane i działać niczym viral, generując zaangażowanie. Webinar marketing to także dobry sposób, by stworzyć portfolio wartościowych linków zewnętrznych, tak ważnych dla efektywnego pozycjonowania stron. Linki do atrakcyjnych treści są chętnie powielane i trafiają na przykład na blogi eksperckie. Transkrypty i notatki ze spotkań na żywo mogą z kolei posłużyć jako baza pod wpisy blogowe, podobnie jak zadawane podczas webinarów pytania.

Budowanie zaangażowanej społeczności – najważniejszy trend?

Jak się okazuje, trendy marketingowe 2021 jeszcze mocniej niż w poprzednich latach zwracają się w stronę budowania zaangażowanej społeczności. Wideomarketing, a w szczególności spotkania na żywo dają w tej kwestii ogromne pole do działania. Jedynym ograniczeniem wydaje się kreatywność twórców.

Marketing webinarowy ułatwia nawiązywanie relacji z klientem. Dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu autor może nawiązywać bezpośredni kontakt z osobami po drugiej stronie ekranu, obserwować komentarze, a tym samym śledzić reakcje. Jednocześnie wybaczone zostają drobne błędy i potknięcia. Obraz podczas spotkania na żywo nie musi być idealny, podobnie jak prezentacja występujących osób. Naturalność i szczera relacja z osobami po drugiej stronie ekranu wydaje się najlepszym sposobem na sukces marketingowy. Często takie spotkanie odbywa się w warunkach domowych, pokazując codzienność autora webinaru. Klient dostrzega, że za marką stoją prawdziwi ludzie, a nie aktorzy czy modele, co wzbudza zaufanie i poprawia wizerunek.

Eksperci prognozują, że do końca roku zaangażowanie użytkowników sieci jeszcze bardziej wzrośnie, w szczególności jeśli chodzi o wideomarketing. Warto wykorzystać te trendy i umożliwić swoim potencjalnym klientom dotarcie do proponowanych usług w sposób, który naprawdę ich interesuje