Spektakl teatralny, koncert, dyskoteka, a nawet prezentacja marketingowa to wydarzenia, które widzowie odbierają kilkoma zmysłami. Niestety, ale organizatorzy często bagatelizują ten fakt, koncentrując się jedynie np. na efektach dźwiękowych w przypadku wystąpienia zespołu muzycznego. To duży błąd. Równie istotne jest oświetlenie imprez. Właściwie dobrane efekty wizualne i gra światła do kompozycji utworu potrafią podkreślić jego piękno, wywołać odpowiedni klimat, sprawić, że uczestnictwo w koncercie będzie aktywniejsze, świadome i przyjemne. Dlatego warto postawić na profesjonalną oświetleniową obsługę techniczną imprez. Choć jest ona niedoceniana, powinna odgrywać istotną rolę na różnych wydarzeniach.

Jakie funkcje pełni oświetlenie dekoracyjne imprez?

Odpowiedni dobór oświetlenia dekoracyjnego imprez czy koncertów pozwala je w dużym stopniu uatrakcyjnić. Tworzy ono nie tylko piękną oprawę wizualną, ale współgrając z dźwiękami, ułatwia również percepcję wydarzenia, wywołuje u uczestników odpowiednie emocje, tworzy wyjątkowy klimat, który pomaga w skupieniu i odbiorze eventu.

Doświadczony specjalista zajmujący się obsługą techniczną oświetlenia imprezy potrafi efektami wizualnymi wytworzyć właściwe nastawienie odbiorców. Dla przykładu, w przypadku wolnego, przytłaczającego, nieco mrocznego fragmentu utworu muzycznego ciemna oprawa pomoże w odczuciu nastroju grozy, a tym samym poczuciu i przeżyciu głębi spektaklu.

Kiedy z kolei piosenka jest energiczna, skoczna, zastosowanie różnokolorowych i migających świateł zachęca do aktywnej zabawy, tańca. Korzystanie z profesjonalnych lamp i ich odpowiednie sterowanie pomaga w lepszej zabawie, sprawia, że wydarzenie na długo zostaje w pamięci. Podobnie sprawdza się specjalistyczne oświetlenie imprez w przypadku spektakli teatralnych, wystąpień kabaretowych i wszelkich innych wydarzeń kulturalnych.

Właściwe oświetlenie konferencji sprzyja przyswajaniu informacji

Nie tylko widowiska rozrywkowe zyskują dzięki stosowaniu oprawy świetlnej. Równie ważne jest oświetlenie konferencji. Właściwe rozjaśnienie sali w dużym stopniu wpływa na skupienie słuchaczy, ich koncentrację i zdolności percepcyjne. Dzięki temu uczestnicy łatwiej przyswajają przekazywane informacje, a wykłady stają się efektywniejsze.

Organizatorzy eventów, koncertów czy wykładów naukowych nierzadko rezygnują z oprawy wizualnej z powodu braku techników świetlnych w ekipie. Przedsiębiorcy nie chcą rozszerzać swojej kadry i inwestować w specjalistyczny sprzęt, by nie generować kosztów utrzymania oraz prowadzenia firmy.

Na szczęście nie ma potrzeby zatrudniania nowych pracowników i kupowania urządzeń. Ekonomiczną alternatywą jest wynajem oświetlenia wraz z zespołem profesjonalistów, którzy stworzą estetyczną oprawę wizualną. Jest to szansa na względnie tanie uatrakcyjnienie spektaklu, koncertu czy konferencji i zapewnienie uczestnikom przyjemnego odbioru. Nie należy bagatelizować efektów świetlnych i pozbawiać widowisko wyjątkowego klimatu.