Praca konferansjera nie jest dla każdego. To zawód, który wymaga kilku cech, a także odpowiednich kompetencji. Te drugie można zdobyć, ale te pierwsze przynajmniej w pewnym stopniu trzeba mieć wrodzone. Bez większego trudu można je szlifować, poprawiać, pogłębiać, ale tylko niektórym udaje się je przyswoić od zera. Wynikają one głównie z charakteru. Jaki więc powinien być dobry konferansjer?

Konferansjer – teksty to podstawa

Osoba prowadząca wydarzenie pracuje przede wszystkim słowem. Dlatego istotne jest, by konferansjer teksty pisał, a następnie wygłaszał je w sposób poprawny gramatycznie, ale także, by były niebanalne i łatwo wpadały w ucho. Zawód ten wymaga dysponowania umiejętnością tworzenia oryginalnych, zaskakujących treści. Konieczna jest w tym wypadku ich unikatowość. Naśladowanie czyjegoś sposobu prezentowania szybko zostanie wychwycone i zburzy wiarygodność mówcy, pozbawiając go autorytetu w branży, a zatem najpewniej również i dostępu do atrakcyjnych zleceń. Trzeba zatem mieć własny pomysł na granie słowem, łączenie wyrazów i sposób ich wyrażania.

Dykcja i głos

Pisanie tekstów to jedno, a ich wygłaszanie to drugie. Konferansjer musi mieć nienaganną dykcję, a do tego ciekawy, ciepły i donośny głos. Jego wypowiedzi powinny być czytelne i zrozumiałe. Nawet najatrakcyjniejsza treść, jeśli będzie zakomunikowana np. piskliwym lub chwiejącym się głosem, nie zaciekawi odbiorcy, a być może nawet znudzi.

Poczucie humoru

Błyskotliwe teksty, jakie wygłasza gospodarz programu, mogą osiągnąć zamierzony cel tylko wtedy, gdy są okraszone poczuciem humoru i w dobrym smaku. Specjalista powinien być naturalnie dowcipny i wykazywać się umiejętnością dostosowania żartu czy przytoczonej anegdoty do sytuacji, ale także profilu (wiek, zainteresowania itp.) odbiorców. Ważna jest zdolność zachowania dystansu, w tym również do siebie, ale jednocześnie wyczuwania granic, których nie wolno przekroczyć. 

Nawet najlepszy żart wyartykułowany w nieodpowiedni sposób lub z niewłaściwą mimiką czy też gestykulacją nie zabrzmi dobrze, nie wywoła uśmiechu u gości, a raczej poczucie zażenowania. Praca konferansjera podobnie jak kabareciarza wymaga więc umiejętności aktorskich. 

Komunikatywność

Bez względu na to, czy potrzebny jest konferansjer na imprezę, na wykład, czy wydarzenie sportowe, osoba podejmująca się takiego wyzwania musi być komunikatywna. Zapowiedzi konferansjera mają za zadanie zaciekawić, zaintrygować, wprowadzić słuchaczy/widzów w odpowiedni klimat, by z właściwym nastawieniem i skupieniem mogli przystąpić do uczestnictwa w głównym punkcie eventu.

Wzbudzenie zainteresowania możliwe jest tylko wtedy, gdy zapowiadający nawiąże naturalny kontakt z publiką, zdobędzie ich sympatię. Dlatego musi on być komunikatywny i umieć budować relacje. Brak tej cechy przełoży się zapewne na efekt sztuczności, co nie tylko zniechęci do oglądania wydarzenia, ale może wręcz wywołać negatywne nastawienie i pozbawić przyjemności uczestniczenia w spektaklu, meczu czy imprezie.

 Konferansjer – praca dla profesjonalistów

Zawód mówcy to praca dla profesjonalistów. Teksty konferansjera wymagają przygotowania. Taka osoba musi zdobyć wiedzę na temat uroczystości, w jakiej bierze udział i odpowiednio przygotować się do tego wydarzenia. Prezenter powinien przekazywać istotne informacje, bez rozwlekania, ale z poczuciem humoru i dużej dawki charyzmy