Odpowiednie nagłośnienie sali konferencyjnej ma kluczowe znaczenie dla sprawnego przebiegu wydarzenia. Jak prawidłowo nagłośnić pomieszczenie? Jaki sprzęt do nagłośnienia sali wybrać? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Wybór najlepszego sprzętu do nagłośnienia pomieszczeń

Na właściwe nagłośnienie konferencji wpływa kilka czynników. Należy wziąć pod uwagę liczbę uczestników spotkania oraz samo pomieszczenie – jego wielkość, kształt, rozlokowanie sceny, stołów i krzeseł. Czasami zdarza się, że w niektórych specjalnie przystosowanych do wystąpień salach prelegenci są świetnie słyszani nawet bez mikrofonu, choć są to raczej wyjątki. Jednak, nawet gdy akustyka sal konferencyjnych nie jest na najwyższym poziomie, można to naprawić odpowiednim sprzętem.

Jaki sprzęt nagłośnieniowy wybrać?

Profesjonalny zestaw do nagłośnienia sali należy dopasować do wielkości i specyfikacji pomieszczenia. Inaczej bowiem wygląda system nagłośnieniowy w układzie teatralnym, a inaczej przedstawia się dla osób siedzących przy stołach ustawionych w tzw. podkowę. W pierwszym przypadku zazwyczaj konieczny jest cały zestaw głośników rozlokowanych w różnych miejscach, z kolei w drugim zwykle wykorzystywane są multifony umożliwiające prowadzenie swobodnej dyskusji. Jeżeli prelegent będzie stał w jednym miejscu, to dobierając zestaw do nagłośnienia sali, można wykorzystać mikrofon przewodowy zainstalowany na mównicy bądź prezydium. Dla mówców chcących swobodnie poruszać się po pomieszczeniu polecanym wyborem są natomiast mikrofony bezprzewodowe.

Podczas dobierania sprzętu istotny jest też charakter spotkania. To ważna kwestia, ponieważ inne efekty audio trzeba uzyskać podczas wykładów, a odmienne np. w trakcie projekcji filmu. Biorąc pod uwagę ten czynnik, wyróżnia się trzy główne rodzaje nagłośnienia:

  • nagłośnienie konferencyjne – to sprzęt przystosowany do wystąpień jednej osoby z mikrofonem przed publicznością;
  • nagłośnienie eventowe – znajduje zastosowanie podczas bankietów, imprez muzycznych oraz koncertów;
  • nagłośnienie kinowe – jest przeznaczone do spotkań, podczas których wyświetlane są filmy lub materiały wideo.

Wybierając nagłośnienie konferencji, należy też zwrócić uwagę na akustykę sal konferencyjnych. W niektórych pomieszczeniach osoba stojąca w jednej części sali jest znakomicie słyszana w drugim, z kolei w innych dźwięk „ginie” wśród ścianek działowych i filarów albo też powstaje efekt echa zniekształcającego słowa.

Profesjonalny dobór i montaż sprzętu do nagłośnienia sali

Wybór właściwego sprzętu do nagłośnienia sal to trudne i czasochłonne zadanie. Dlatego planując konferencję, wykład, szkolenie, spotkanie biznesowe lub inny event w sali konferencyjnej, najlepiej zaufać specjalistom. Doświadczeni eksperci dopasują odpowiednie urządzenia do charakteru danego wydarzenia, przygotują projekt nagłośnienia sali konferencyjnej, a następnie profesjonalnie go zamontują. Dzięki temu można mieć pewność, że wydarzenie odbędzie się sprawnie i bez problemów technicznych, a prelegenci będą dobrze słyszani przez uczestników znajdujących się w dowolnym miejscu pomieszczenia.