Atrakcyjny film upamiętniający event stanowi doskonały materiał promocyjny, pozwalający uwiarygodnić sukces w organizacji imprez na poczet przyszłych edycji. Jednak aby spełniał w ten sposób swoją funkcję, musi zostać odpowiednio nagrany i profesjonalnie zmontowany w programie do edycji wideo, z uwzględnieniem zasad sztuki operatorskiej.

Niektóre filmy prezentowane na YouTubie nie sprawiają przyjemności z oglądania i często dają poczucie straconego czasu. Nie oznacza to, że prezentowany w nich event był kompletną katastrofą. Ruchomy obraz ma jednak ogromną moc opiniotwórczą, dlatego nawet najlepsza impreza ukazana w złym świetle przez nieprofesjonalny firm i zdjęcia, może bardziej odstraszyć niż przyciągnąć. Wideorelacja z eventu czy filmowanie konferencji rządzi się swoimi prawami, dlatego przedstawimy kilka sposobów na to, jak robić to lepiej niż inni.

Filmowanie konferencji – jak filmować wydarzenia, aby zyskać pożądany efekt?

Podstawowym elementem skutecznego przekazu staje się przemyślana historia. Film nagrany telefonem, ale mający spójny bieg wydarzeń i opowiadający ciekawą historię będzie znacznie lepiej odebrany, niż film nagrany profesjonalnym sprzętem bez włączenia do produkcji powyższych elementów. Pokazanie emocji uczestników, płynne przejścia między scenami, dobra kompozycja każdego ujęcia, dbanie o tło i oświetlenie – to wszystko ma ogromny wpływ na końcowy rezultat.

Należy pamiętać, że obecność kamerzysty podczas wydarzenia powinna być jak najmniej zauważalna dla uczestników. Warto postarać się o ujęcia z różnych kątów, niedostępnych nawet dla słuchaczy. Ujęcie zza mównicy, zbliżenie na twarz prelegenta, a następnie pokazanie reakcji publiczności na jego słowa – to wszystko zbuduje u oglądających wrażenie, jakby bezpośrednio uczestniczyli w wydarzeniu.

Filmy eventowe i konferencyjne zazwyczaj zawierają wiele kwestii mówionych. Należy tu zadbać o odpowiednią jakość dźwięku, umieszczając mikrofon zewnętrzny jak najbliżej osoby mówiącej.

Wideorelacja z eventu – co warto wiedzieć?

Wiedza, jak filmować wydarzenia, zdobywana jest poprzez poznanie teoretycznych podstaw sztuki nagrywania i montażu materiałów wideo, a następnie nabieranie doświadczenia z codziennej praktyki. Wideorelacja z eventu cechuje się dużym dynamizmem, gdyż poszczególne etapy nie mogą być zazwyczaj powtórzone. Kamerzysta ma zatem zaledwie jedną próbę nakręcenia dobrego materiału. Nie każdy film z eventu musi pokazywać jego przebieg od początku do końca. Czasami filmy eventowe dążą do pokazania jedynie urywek z całej imprezy, trwających łącznie kilkadziesiąt sekund. Jednak wówczas konieczne staje się zapewnienie jak najlepszych bodźców wizualnych, a elementy takie jak kompozycja obrazu, niebanalne ujęcia, rozmycie tła wynikające z użycia obiektywu o dużym otworze przysłony, korekcja koloru w programie do edycji, nabierają szczególnego znaczenia.

Biorąc pod uwagę ilość czynników wpływających na końcowy przekaz, warto zastanowić się nad zatrudnieniem profesjonalnej ekipy filmowej do tego celu. Film wysokiej jakości będzie z pewnością doskonałym narzędziem marketingowym, zapewniającym organizatorom większe możliwości na przyszłość.